16 listopada 2023r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Conradinum Panią Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Spotkanie odbyło się w ramach projektu #gdańskie lekcje obywatelskie. Uczestniczyli w nim uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych pod opieką p.Anny Bracik i p.Anny Urbanskiej-Gruczki (opiekunowie samorządu szkolnego). Z ramienia Dyrekcji obecna była p.Elżbieta Olszak.

Pani Prezydent rozpoczęła naszą lekcję obywatelską od przeczytania fragmentu  eseju Timothy Snyder’a, rozdz.10 ”Wierz w prawdę”:

„Porzucenie faktów oznacza porzucenie wolności. Jeżeli nic nie jest prawdą, wówczas nikt nie może krytykować władzy, gdyż nie ma do tego żadnych podstaw. Jeżeli nic nie jest prawdą, to wszystko jest spektaklem, w którym najjaśniejszy blask reflektorów można kupić za największą sumę pieniędzy.”

(O Tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku. Timothy Snyder)

 

Ów fragment był punktem wyjścia do dyskusji o ciągłej potrzebie dociekania prawdy, edukowania się i otwierania na drugiego człowieka. Rozmawialiśmy  o tym jakie lekcje dała nam historia i na co być wyczulonym, aby zapobiegać złu, jakąkolwiek postać przyjmie. Hejt, obojętność, brak tolerancji – wszyscy zgodziliśmy się, ze nie ma na nie miejsca w dzisiejszym świecie. Ponadto dowiedzieliśmy się, kto jest dla Pani Prezydent autorytetem, jak się relaksuje i jakiego Gdańska wszyscy chcemy.

Wszyscy uczestnicy #gdanskiej lekcji obywatelskiej w Conradinum otrzymali od Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz egzemplarz książki T.Snyder’a pt.: „O Tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” gdyż „sięganie do historii (…) jest jedną z podstawowych tradycji Zachodu[1]”

Conradinum dziękuje Pani Prezydent za inspirujące spotkanie oraz za cierpliwość, gdyż selfie nie było końca…

Zdjęcia - p. Anna Urbańska - Gruczka oraz fotograf Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Czytaj więcej na: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Jak-radzic-sobie-z-hejtem-Prezydent-Gdanska-na-lekcji-obywatelskiej-w-Conradinum,a,253664